KİTAPLARDA ALTINI ÇİZDİĞİMİZ CÜMLELER...

Aşağa gitmek

KİTAPLARDA ALTINI ÇİZDİĞİMİZ CÜMLELER...

Mesaj  yunusadiyaman Bir C.tesi Nis. 24, 2010 9:36 pm

SİZLER DE OKUDUĞUNUZ KİTAPLARDA ALTINI ÇİZDİĞİNİZ CÜMLELERİ PAYLAŞIN...

"Tanrım, geceyi bizim için mi böylesine gizemli ve güzel yaptın? Benim için mi? Hava ılık, ayışığı açık penceremden içeri dolmakta. Oturmuş, göklerin sonsuz sessizliğini dinliyorum. Bütün varlıklardan hayranlık duyguları yükselip birbirine karışıyor; sözcüklerle anlatılamayacak bir coşkuyla dolu gönlümü alıp sürüklüyorlar sanki. Dua ederken bile sakin değilim. Eğer sevginin sınırları varsa, bu sınırları insanlar koymuştur Tanrım, Sen değil."
(Andre Gide / Pastoral Senfoni)

“Çocuk Allah’ın nurunu hisseder. O, daima Allah’la beraberdir. Bundan dolayıdır ki, çocukluk hayatı en mesut bir zamandır. Bu çağda bütün duygular şiirdir, bütün sesler musîkidir, bütün hareketler rakstır, bütün sözler masaldır, romandır, edebiyattır.”
Ziya Gökalp

"Hepsi anımsanacaktı; ama herkes bekleyişi kadar büyüktü.Biri olabilecek olanı beklediği kadar büyüktü.Oysa imkansızı bekleyen herkesten büyüktü.Hepsi anımsanacaktı; ama herkes mücadele ettiği şeyin büyüklüğü kadar büyüktü."
Sören Kıerkegaard


“Çilekeşin biriydi,ağır bir ıstırabı yüreğinde taşımaktaydı,yalnızlık aç bir kurt gibi oyup kemirmişti içini.Bu çilekeş insan kurtuluşu gurur ve yalnızlıkta aramışsa da sonunda dayanamamıştı .Pusuya yatmış,insanları gözlüyor, içtenlikli bir bakışın ve bir anlayış esintisinin özlemini çekiyordu.Karşılığında kendini hiçe saymaya, onurunu ayaklar altına almaya hazırdı.”
Gertrud-Hermann Hesse


“Yaşamak, tabiatın en küçük kımıldanışlarını sezerek,hayatın sarsılmaz bir mantık ile akıp gidişini seyrederek yaşamak; herkesten daha çok, daha kuvvetli yaşadığını, bir ana bir ömür kadar çok hayat doldurduğunu bilerek yaşamak..... Ve bilhassa bütün bunları anlatacak bir insanın mevcut olduğunu düşünerek, onu bekleyerek yaşamak.....(bence en gerçek, en saf aşk tanımı)
Sabahattin ALİ (Kürk Mantolu Madonna)


"İnsan söyledikleriyle değil, sakladıklarıyla insandır."
Albert Camus

"Aramaya başlayan kişiye aşık deriz. Aramanın kendisine de aşk. Yani aslolan aramaktır.Lakin arayış tek başına olmaz; bize bir öğetmen, bir mürşit başka bir deyişle bir maşuk gerekir. Çünkü kimse o kıldan ince, kılıçtan keskin, o sevda köprüsünden tek başına geçemez. Ama bir kez geçti mi artık maşuka da ihtiyaç kalmaz. Aşık da, maşuk da, seven de sevilen de sadece o kişi olur. Tıpkı Cenabı Hak gibi."
Bab-ı Esrar /Ahmet Ümit. S./ 350

''Eğer bir şeyi çok istersen bütün evren onun gerçekleşmesi için harekete geçer.''
poule coelho-SİMYACI


"İnsanlar söylediklerinizi ya da yaptıklarınızı unutur, ama onlara neler hissetirdiğinizi asla unutmaz..."
Maya Angelou

yunusadiyaman

Mesaj Sayısı : 11
Kayıt tarihi : 24/04/10

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: KİTAPLARDA ALTINI ÇİZDİĞİMİZ CÜMLELER...

Mesaj  Admin Bir C.tesi Nis. 24, 2010 10:01 pm

hocam son sözü ben Adam Fawer'in Empati adlı romanında görmüştüm gerçekten harika bir tespit. Paylaşımlarınız için teşekkürler.
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 32
Kayıt tarihi : 23/04/10

Kullanıcı profilini gör http://tarih.forumdizini.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: KİTAPLARDA ALTINI ÇİZDİĞİMİZ CÜMLELER...

Mesaj  Admin Bir Paz Nis. 25, 2010 3:50 pm

"1600 yıllarında doğmuş olan İspanyol şair Calderon "Yaşam Rüyadır" adlı bir oyun yazmıştı. Şöyle diyordu bir yerde; Nedir yaşam? Bir delilik! Nedir yaşam? Bir yanılsama! Bir gölge! Bir masal! En önemli şeyin bile önemi yok, çünkü bir rüyadır bütün yaşam"
İÖ 350 yıllarında yaşamış olan Çinli bilge Chung-Tzu kendini kelebek olarak görmüş rüyasında ve uyanınca sormuş kendi kendine: "Acaba ben rüyasında kelebek olan bir insan mıyım, yoksa şimdi rüya görüp kendini insan sanan bir kelebek mi?"
Sofie'nin Dünyası
sayfa 261
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 32
Kayıt tarihi : 23/04/10

Kullanıcı profilini gör http://tarih.forumdizini.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz