Dilek Lisesi Forum Sayfası
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ÖNEMLİ DUYURU!"ULUSAL MESLEKİ BİLGİ SİSTEMİ"

ÖNEMLİ DUYURU!"ULUSAL MESLEKİ BİLGİ SİSTEMİ" Empty ÖNEMLİ DUYURU!"ULUSAL MESLEKİ BİLGİ SİSTEMİ"

Mesaj  yunusadiyaman Salı Nis. 27, 2010 9:03 pm

ARKADAŞLAR MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI "ULUSAL MESLEKİ BİLGİ SİSTEMİ" ADI ALTINDA KAPSAMLI VE ÖMÜR BOYU FAYDALANABİLECEĞİNİZ MESLEK SEÇİMİ AŞAMASINDA İLGİLERİNİZİ, MESLEKİ DEĞER VE YETENEKLERİNİZ HAKKINDA BİLGİ SAHİBİ OLABİLECEĞİNİZ BİR SİSTEM OLUŞTURMUŞTUR. REHBERLİK SERVİSİ SİZİ BU KONUDA BİLGİLENDİRMEDEN ÖNCE YAPILACAK BİLGİLENDİRMENİN DAHA ETKİLİ OLMASI İÇİN AŞAĞIDAKİ LİNKİ TIKLAYIP, SİSTEMİ İNCELEYİN VE SİSTEMDEKİ BİLGİLERİ DİKKATLE OKUYUN. SİSTEME ÜYE OLUN. GERÇEK AD/SOYADINIZLA SİSTEME ÜYE OLDUKTAN SONRA ŞİFRENİZİ UNUTMAYIN. ŞİFRENİZİ BİR YERE NOT ALIN. SİSTEME ÜYE OLDUKTAN SONRA EKRANIN SOL BÖLÜMÜNDE YER ALAN MENÜDEN "KENDİMİZİ TANIYALIM" BÖLÜMÜNDEKİ "İLGİLERİM", "YETENEKLERİM", "MESLEKİ DEĞERLERİM" BÖLÜMÜNDEKİ ÖLÇEKLERİ YANITLAYIN. SONUÇLARINIZI DİKKATLE İNCELEYİN. HATA YAPARIM ENDİŞESİ TAŞIMAYIN. ÖLÇEKLERİ YANITLADIKTAN SONRA AYNI ÖLÇEĞİ ÇEŞİTLİ ZAMANLARDA TEKRAR TEKRAR KENDİNİZE UYGULAYABİLİRSİNİZ.

http://mbs.meb.gov.tr

Mesleki Bilgi Sisteminin Amacı

Mesleki Bilgi Sisteminin amacı kendinizi tanıma, yapmaktan hoşlandığınız şeyleri, yeteneklerinizi fark etme, meslek seçimi, iş değiştirme gibi konularda sizlere destek olmaktır.

Her birey kendine özgü yetenekler ve becerilerle dünyaya gelir.

Bazı şeyleri diğerlerine göre daha kolay yapar, bazı bilgileri diğerlerine göre daha kolay ve çabuk öğrenir, daha kolay başarılı oluruz. Kendimize özgü yeteneklerimizi ve ilgilerimizi keşfettiğimizde, bunları hangi eğitim ortamlarında geliştirebileceğimiz ve hangi mesleklere yönelebileceğimize karar vermemiz bir sonraki adımdır.

Meslek seçimimiz ileride yaşamımızı nasıl bir çevrede geçireceğimizi, kimlerle etkileşimde bulunacağımızı, sürekli bir işimizin olup olmayacağını, işimizde nasıl bir başarının bizi beklediğini belirler. Böylesine önemli bir kararı alabilmek için yeni bilgilere ve rehberliğe ihtiyacımız vardır. İlgilerimize, yeteneklerimize ve değerlerimize göre planlayacağımız bir meslek seçimi için ilk yapmamız gereken, ne istediğimizi bilmek, kendimizi tanımak, eğitim fırsatlarımıza ve iş piyasası ilişkin bilgiler edinmek olmalıdır.

Mesleki Bilgi Sistemi, yaşam boyu sürecek bu öğrenme ve gelişim yolculuğunuzda size yol göstermek ve rehberlik etmek amacıyla hazırlanmıştır. Bu sistem,

► Nasıl bir işim olsun?
► Ben hangi işleri yapabilirim?
► İstediğim işi yapabilmek için nasıl bir eğitim almalıyım?
► İlgilerim, yeteneklerim nelerdir?
► Hayalimdeki meslek için hangi okullara gitmeliyim?
► Mesleğimi belirlerken nelere dikkat etmeliyim?
► İşimi değiştirmek için neler yapmalıyım?
► Özgeçmişimi nasıl yazabilirim?
► Bir işe nasıl başvurabilirim?
► Daha iyi bir iş bulabilmek için becerilerimi nasıl ve nerede geliştirebilirim?
► Yaşım ilerledi, yeni mesleki beceriler geliştirebilir miyim?

ve bunlara benzer sorularınıza cevap bulabileceğiniz bir sistem olarak planlanmıştır. Bu soruları hayatımızın değişik dönemlerinde kendimize sık sık sorarız ve çevremizden de destek isteriz.

Böylece hedeflerimizi gerçekleştirme yolculuğumuzda çeşitli ipuçları alarak mesleki gelişimimiz için planlarımızı doğru olarak yapabiliriz. Buradan edindiğiniz bilgilerden sonra desteğe ihtiyacınız olduğunda okullarda rehberlik servislerinden, rehberlik araştırma merkezlerinden ve İŞKUR meslek bilgi merkezlerinden destek alabilirsiniz.

Yaşam boyu öğrenme yolculuğunuzda başarılar.

yunusadiyaman